Çıtır Usta Bayi Ağı Başarı Hikayesi

Çıtır Usta Marka Başarısı ;

Bir hayal ile başlayan markalaşma yolculuğu Atilla KÜLEKÇİOĞLU’nun ilk restoranını, 2003 yılında Türkiye’nin ve İstanbul’un ilk alışveriş merkezi olan GALLERIA’da, 45 metrekarede açmıştır. Uzun yıllar mesleğinde uzmanlaşmış olan KÜLEKÇİOĞLU bilgisini, yatırımıyla birleştirerek hayalini kurduğu “Çıtır Usta” markasının ilk halkasını inşa etmiştir.

2007 yılına kadar markalaşma yolunda sağlam adımlar ile ilerleyen “Çıtır Usta”, 2009 yılında disiplin ve özverili çalışma ile restoran sayısını 10 restorana çıkarmıştır. Sektörün ihtiyacı ve yatırım açısından, popüler olmaya başlayan franchising sistemine geçmeye aynı yıl karar veren KÜLEKÇİOĞLU, ilk franchising işlemesini Zonguldak’ta açmıştır. Zonguldak’ta gösterilen yoğun ilginin, alınan franchising sistemi ile büyüme kararının doğrulaması olmuştur. Bursa, Edirne, Keşan, Çerkezköy ve İzmir, sistem için yeni hedefler olarak tespit edilmiş ve uygulanmıştır. Geçen zamanla yatırımcılarının ilgisini çeken marka, merkezi yönetim ve fabrika ihtiyacını da planlanan şekilde hayata geçirmiştir. Franchising sisteminde yatırımcılarını koruyan ve markasının kalitesini çıtasını yükselten KÜLEKÇİOĞLU, sistemin kurallarını geliştirmiş ve uygulamaya başlamıştır. 2014 yılı itibariyle %70’i franchising sistemi ile faaliyet gösteren “Çıtır Usta” doğru lokasyon, doğru insan, doğru işletme ile yatırımın 36 ayda geri dönüşünü de sağlamaktadır.

 

Çıtır Usta Markasının Özeni ;

Yatırımcılarıyla ikili görüşmeler sonucunda el sıkışan “Çıtır Usta” açılması planlanan doğru lokasyon analizlerini bir fizibilite raporu haline getirmektedir.Rapor doğrultusunda açılışına karar verilen restoranın çözüm ortağı olan mimarlık ofisleri tarafından projesi hazırlanmaktadır. Hazırlanan proje, yönetim tarafından onaylandıktan sonra inşaat sürecine geçilmektedir. Bu sürecin başlaması ile bu restoranda görev alacak personelin seçimi ve eğitimine başlanmaktadır. “En iyi yatırım: İnsan” sloganını prensipleri arasında bulunduran “Çıtır Usta” yatırımcısını da eğitim sürecinden geçirerek temel yönetim becerileri, personel yönetimi ve kurum kültürünü aktarmaktadır. Açılışına yaklaşan restoranın tüm personeli “Çıtır Usta” bünyesinde yer alan operasyon,bölge müdürleri ve uzman çalışanları ile açılış operasyonunu gerçekleştirir. Açılış ile birlikte restoranın sorunsuz olarak işletilmesi pozisyonuna getirildiğinde bu açılış ekibi kademeli olarak restorandan çekilmektedir.

“Çıtır Usta” markasının tüm restoranlarında standartların tespiti ve uygulanmasına önem vermiş, hijyen ve kalite anlayışının yerleşmesi için “Hijyen Koridoru” sistemi uygulamasını hayata geçirmiştir.Hijyen koridoru konusunda hammadde alım aşamasından başlayıp, satışın sonlandırmasına kadar özenle dikkat edilmektedir.

 

Çıtır Usta Lezzetinde Garantili Ürünler ;

Restoranlarının rahat ve ferah dekorasyonu, kaliteli servis anlayışı ve hijyen koridoru dışında “Çıtır Usta” markasını emsalsiz kılan diğer özelliği de anadolu’nun en özel lezzetlerini kendine has yorumuyla harmanlayan 60 çeşit ürünüyle oluşturduğu lezzet garantisidir.

Nefis başlangıçları, et ve tavuk ürünleri, pide çeşitleri ve özel salatalarıyla oluşturulan “Çıtır Usta” menüsü için tamamı Bandırma’da yetiştirilen özel besi hayvanlarının etleri kullanılmaktadır. Elde edilen kaliteli etler ile kebap konusunda oldukça iddialı olan “Çıtır Usta” KÜLEKÇİOĞLU’nun memleketi olan Kilis’in çok özel lezzetlerini de menüsüne eklemiştir. Bıçak arası kıyma ve özel baharat karışımı ile harmanlanmış Çıtır kebabı, közlenmiş patlıcan, domates ve yoğurt üzerinde kuşbaşı etle yapılan Ali Nazik kebabı, lavaş ile fırınlanan ve kaşar peyniri ile servis edilen Fırın beytisi ile dikkat çeken “Çıtır Usta”’nın “Sadrazam Sofrasıé adını verdiği iki,üç kişilik kebabı da ilgi görmektedir. Tüm ürünlerinin tek bir tesiste üreterek restoranlarına sevk eden “Çıtır Usta” kurmuş olduğu lojistik ağı ile de sisteme olana güveni arttırmıştır. “Çıtır Usta” Türkiye genelinde 100 adet restoran açmanın yanında Ortadoğu, Afrika ve Avrupa da restoranlar açarak ulusal markadan, global marka olmayı da kendisine hedef edinmiştir.

 

Çıtır Usta Sosyal Sorumluluk Bilinci ;

“Çıtır Usta” Aydın Üniversitesi ve İŞKUR desteği ile hayata geçirilen “Çıtır Usta Akademi” sektörün ihtiyacı olan nitelikli personel ihtiyacını gidermeye ve akademiden mezun olan adaylara da iş güvencesi sağlamaktadır.Yalnız kendi restoranlarının ihtiyacı değil sektör genelinde insan kalitesini yükseltmek için çalışan “Çıtır Usta” ayrıca kuracağı web sitesi ile yatırımcılara, iş arayanlara ve personel arayanlara destek olacaktır.

Türk Mutfağının Parlayan Yıldızı

Türk Mutfağının Parlayan Yıldızı

Ülkemizin kültür değeri olan Türk mutfağının ve Türk damak tadında çıtır lezzetinde öncelikle tüm Türkiye?de tanıtmak, sonrasında Ortadoğu ve Avrupa?da tanıtmaktır.